Efe San Yıkım, Hafriyat
ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  REFERANSLARIMIZ  |  MAKİNA PARKIMIZ  | SERTİFİKALARIMIZ  |  GALERİ |  İLETİŞİM
Konut, Mesken Yıkımı
Endüstriyel Bina, Fabrika Yıkımı
Patlatmalı Bina Yıkımı
Enkaz Kaldırma
Hafriyat İşleri
Yapı Güçlendirme
Yapı Rehabilite ve Restorasyonu
Kontrollü Yıkım
Yönetmelikler
 
 

FİRMAMIZ YIKIM MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ ÜYESİDİR.

2003 yılında kurulan EFE-SAN üstlenmiş olduğu bir çok projeyi başarı ile sonuçlandırmış ve sektöründe lider kuruluşların biri olmuştur. Geniş makina parkımız ve deneyimli teknik kadromuzla hizmet vermekteyiz. Bütün proje ve faaliyetlerinde İş güvenliği kurallarına uyarak, Çevreye Saygıyı esas alarak çalışmış ve çalışmaya devam edecektir.

Efe-San Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde bina yıkımı, Enkaz sevkiyatı, İnşaat kazı, hafriyat, hurda alımı ihale tekliflerine açıktır. Arayın Görüşelim...

info@yikimenkazhafriyat.com

Anlık Haber ve Faaliyetlerimizi Twitter ve facebook adresimizden takip edebilirsiniz..

altın

ISTANBUL

Kontrollü Yıkım (Prof. Dr. Ahmet TOPÇU)

 Gün gelir yapı ömrünü doldurur, yıkılması gerekir. Hasar görmüştür, tehlikelidir veya yenisi yapılacaktır. Büyük şehirlerde az katlı yapıların yerini zamanla  çok katlı yapılar almaktadır. Ortalama yapı ömrü 50 yıldır. Bu, yaklaşık 50 yılda bir yapıların planlı olarak yıkıldığını, yerine yenisinin inşa edildiği anlamındadır.

 Soru şudur: Kim yıkacak, nasıl yıkılacak. Çıkan malzeme nasıl değerlendirilecek, nereye atılacak? 1999 depremleri sonrası ağır hasarlı yapıların yıkılması, enkazın kaldırılması, atılacak uygun bir yer bulunması büyük sorun yaratmıştı. 

 Bir yapının yıkımı inşası kadar tehlikelidir. 2004 tarihli “Ağır Ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” inde ağır ve tehlikeli iş olarak tanımlanmaktadır. Yıkım gürültülüdür, toz ve artıklar çevreye zarar verir. Normal bir apartman ile kimyasal üretilen bir yapının yıkım işi farklı risk içerir, uzmanlık gerektirir. Yabancı ülkelerde kontrollü yıkım konusunda uzmanlaşmış firmalar vardır. Ülkemizde bu konuda uzmanlaşmış firma hemen hiç yoktur. 1974 tarihli “Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü”; 2004 tarihli “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”; 2002 tarihli “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” dışında standard veya yönetmelik yoktur. Yıkım için belediyeler sadece “yıkım izni” vermekle yetinmektedirler.

 Yıkım teknikleri:

Yukardan aşağıya sırayla yıkım: Çatıdan başlanarak yapı elemanları sırayla (döşeme, kiriş kolon) kesilir, uzaklaştırılır. Zor ve zaman alıcıdır.  

Toptan devirme: Yapının en alt kolonları kırılır, yapının tümü devrilir. Çevresi boş yapılara uygulanabilir. Kırıcıyı kullanan operatör açısından tehlikelidir.

 Toptan göçürme: Kolonlara patlayıcı yerleştirilir, yapının tümü kendi arsası üzerine göçürülür.  Genellikle yüksek yapılarda uygulanır. Tehlikelidir, uzun ön hazırlık gerektirir.

 Yıkım araçları:

Kesiciler, kırıcılar, deliciler, patlayıcılar, yükleyiciler, taşıyıcılar.

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi  Mühendislik Mimarlık Fakültesi

İnşaat Mühendisliği Bölümü

   Kişisel Sayfa: Prof. Dr. Ahmet TOPÇU (emekli)

http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_dosyalar/KontrolluYikim.htm

    E-posta: ogu.ahmet.topcu@gmail.com

Copyright © Efe-San Yapı Yıkım Endüstrisi Mehmet Akif Mh. Adnan Menderes Cd. Ray Sk. No:23/B Çekmeköy/İST.Tel:0216 641 08 01 GSM:0532 643 22 74-0505 426 03 56

sayfaweb